Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Elektronik Haciz (E-Haciz) Nasıl Kaldırılır?

Pratik Bilgiler
elektronik haciz nasıl kaldırılır

Elektronik haciz, yani kısaltmasıyla e-haciz, kişinin devlete olan borcunun maaşına, banka hesaplarında bulunan para ya da fon, altın, döviz vb. mal varlıklarına elektronik ortamlarda bloke edilerek uygulanan haciz yöntemidir. Türkiye’de genellikle kişilerin vergi borçlarından dolayı sahip oldukları maaşlara uygulanmaktadır. Fakat ödenecek tutarın boyutuna göre araç veya ev gibi sahip olunan gayrimenkullere de haciz uygulanabilmektedir.

Elektronik Haciz Nasıl Uygulanır?

Elektronik haciz, bir tebligat yoluyla, ödeme emri oluşturulur. Bu ödeme emrinde, 15 gün içerisinde kişinin ödeme yapması gerektiği söylenmektedir. 15 gün içerisinde kişi ödeme yapmaz ise, ödeme emri kesin bir hâle gelerek icra takibi başlatılmaktadır. Vergi Dairesi Otomasyon Programından borçlu kişilerin bilgileri, bağlı oldukları vergi dairesine aktarılmaktadır. Bu bilgiler elektronik ortamda, Gelir İdare Başkanlığı’na yollanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı bu doğrultuda bankalara bilgi sağlar ve kişinin hesaplarına belirli bir süre e-haciz uygulatmaktadır. Birkaç elektronik haciz uygulanabilecek borçlar: Vergi borcu, MTV, Yargılama giderleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve İdari para cezaları.

Elektronik Haciz Taksitlendirilir mi?

Elektronik haciz, borçlu kişiye tanınan 15 gün içerisinde ödenirse haciz meydana gelmez ve bu zaman diliminde kişi borcunu taksitlendirebilir. Haciz işlemi ödemenin taksitlendirilmesi ve ödeme yapılarak da durdurulabilmektedir. Fakat bu seçenek için ilk olarak tüm borcun %20’sinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme gerçekleştikten sonra belirlenen taksit miktarlarının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Kişi banka hesaplarına ve mal varlıklarına haciz gelmesini istemiyorsa eğer, belirtilen 15 gün içinde sahip olduğu borcun bir kısmını ödemesi gerekmektedir.

Elektronik Haciz Nasıl Kaldırılır?

Elektronik haczin kaldırılması ise, tebligat yollandıktan itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapılmadığında haciz işlemleri başlar. Ödeme yapılmazsa kişinin banka hesaplarına, mal varlıklarına bloke ve haciz işlemi uygulanmaktadır. Elektronik haczin kaldırılması için e-Devlet sitesinden yararlanılabilir. E-devlet sisteminde bulunan “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)” ve “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama(e-haciz Araç)” ekranlarıyla kişi Gelir İdaresi Başkanlığı’na yönlendirilmektedir ve hacze tabii olan borç ile ilgili kişi bilgilendirilir. Kişinin borcu ödemesiyle beraber haciz ortadan kalkmış olur.

Elektronik Haciz ve Haciz Arasındaki Fark

Elektronik haciz ve haciz kişiler tarafından karıştırılabilmektedir. Haciz işlemlerinin çoğu icra daireleri tarafından uygulanmaktadır. Elektronik haciz ise vergi daireleri tarafından gerçekleşmektedir. Bu iki işlemin arasındaki en büyük fark budur. Başka bir fark yoktur.

Elektronik Haciz ile Araç Satışı

Elektronik haczi olan araçların satışında ise, satış işlemi icra yöntemi ile gerçekleşmektedir. Noter huzurunda aracını satmak isteyen bir kişinin aracına haciz işlemi uygulanmak. Bunun önüne geçilmesi için ise icra yoluyla aracının satılmasını istemeyen kişilere sahip oldukları borcun tamamını ödemesi gerekmektedir. Bir kişi banka kredisi ile sahip olduğu aracın borcunu ödeyebilir ve aracın üzerindeki elektronik haciz kalkabilir. Ancak kişi aracı satışa çıkarmak istiyorsa, elindeki para ile banka kredisi borcunu ödeyebilir.