Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Bal Maskesinin Yararları ve Zararları Nedir?

Yaşam & Sağlık
bal maskesi

Dünyanın dört bir yanındaki kültürler, binlerce yıldır ciltlerinde bal maskesi kullanıyor. Bal üzerine yapılan araştırmalara göre, bu doğal bileşen birkaç faydalı özelliğe sahiptir:

Bal Maskesinin Cilde Faydaları

Antibakteriyel

Bir çok güvenilir kaynak balın bir dizi farklı bakteri türünü öldürebildiğini belirtmektedir. Cildinizdeki bakteriler sivilcelere neden olabileceğinden, yüzünüzde bal kullanmak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan ve antiinflamatuar

2014 yılında yapılan bir araştırma, balın antioksidan görevi görmesine yardımcı olan flavonoid ve polifenol bileşikleri içerdiğini gösterdi. Cilde uygulandığında balın inflamatuar bileşiklerin aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Bu, cilt kızarıklığını ve tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir.

Peeling

Bal, ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olabilecek doğal enzimler içerir. Bu, balın cildiniz için doğal bir eksfoliyatör olarak iyi bir seçim olmasının bir nedenidir.

Satın alabileceğiniz birçok bal türü vardır. Cildiniz için en iyi seçeneklerden bazıları şunlardır:

İşlenmemiş veya pastörize edilmemiş bal olan ham bal, işlenmiş baldan daha yüksek besin ve mineral seviyelerine sahiptir, ancak yemek o kadar güvenli olmayabilir.

Yeni Zelanda’da yetişen bir Manuka çalısından elde edilen Manuka balı. Bu bal türü, akne tedavisine yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerde özellikle yüksektir.

Yüzünüzde bal kullanmanın sakıncaları nelerdir?

Balın yüzünüzde kullanılması genellikle güvenli olsa da, bazı kişilerin bala veya bileşenlerine alerjisi olabilir. Polen veya kereviz için bilinen bir alerjiniz varsa, bala reaksiyon geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Bal duyarlılığınızdan emin değilseniz, yüzünüzde kullanmadan önce cildinizde bir yama testi yapmak isteyebilirsiniz. Yama testi yapmak için şu adımları izleyin:

  • Küçük bir cilt parçasına bir damla bal uygulayın.
  • 24 saat bekleyin.
  • 24 saat sonra cildinizi kızarıklık, tahriş, şişme veya kaşıntı belirtileri açısından dikkatlice kontrol edin. Cildiniz bu belirtilerden herhangi birini göstermiyorsa, yüzünüzde bal kullanmak muhtemelen güvenlidir.
  • Yapışkanlığı nedeniyle balın cildinizden çıkması diğer bileşenlere kıyasla daha zor olabilir. Cildinizi ovalamadan veya çekmeden yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun. Nazik olun ve tüm balı yüzünüzden çıkarmak için yüzünüzü birkaç kez ılık suyla yıkayın.