Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Çıplak Ayakla Dolaşmanın Faydaları Nelerdir?

Videolar Yaşam & Sağlık

Birçoğumuz dışarı çıkmadan önce ayakkabılarımızın bağcıklarını bağlamaya o kadar alışkınız ki. Ama bazen o ayakkabıları geride bırakırsan daha iyi hissedebileceğini biliyor muydun? Tarih boyunca, insanlar dünyadan daha da uzaklaştılar. Atalarımız daha çok yürüdüler, toprağı işlediler ve hatta dışarıda uyudular, bu da yerle daha yakın temas halinde oldukları anlamına geliyordu. Bugün dünyayla bu bağlantıyı teşvik etmek için uzmanlar her gün yaklaşık otuz dakika çimen, toprak veya kum üzerinde durmamızı, yürümemizi veya uzanmamızı tavsiye ediyor – bu, topraklama olarak bilinen bir uygulamadır.

Topraklama Nedir?
Bazen daha iyi hissetmek için yapmamız gereken tek şey temellere geri dönmektir. Topraklama olarak adlandırabileceğimiz şey, yerde ayakta durmayı veya çıplak ayakla yürümeyi içerir. Bu, bahçenizdeki çimlerde, yakındaki bir parkta veya ormanda toprak veya çamurda veya plajda kumda yapılabilir. Arka bahçenize, yerel bir parka veya plaja gittiğinizde, ayakkabılarınızı bir kenara bırakmayı deneyin ve nasıl hissettiğinizde nasıl bir fark yarattığını görün.

Çıplak Ayakla Gezmenin Faydaları

Çıplak Ayakla Toprağa basmak her yaştan insana birçok fayda sağlar:

Bize iyi gelir. Her zaman ayakkabılarla kısıtlanmış hissetmeden etrafta dolaşmak özgürleştiriyor. Ayağımızın serin, yumuşak çime veya ılık kuma değmesi de hoş ve rahatlatıcı bir duygudur.
Duyusal bir deneyim sağlar. Topraklama, bazen ilk kez olmak üzere farklı doku türlerine dokunduğumuzda ayaklarımızın altı gibi duyularımızı geliştirir. Farklı duyumları hissetmek için daha fazla fırsata sahip olmak, dünyamızı yepyeni bir şekilde deneyimlememizi sağlar.

Farkındalık oluşturur. Farkındalık, yargılayıcı olmayan bir şekilde anda tam olarak var olma eylemidir. Mindfulness pratiği yaptıkça bedenlerimizi ve zihinlerimizi daha iyi anlamaya başlarız ve düşüncelere, duygulara ve fiziksel duyumlara karşı nasıl daha az tepkisel olacağımızı öğreniriz. Bu, hayatımızda daha fazla barış, kolaylık ve dengeye sahip olmamıza yardımcı olur. Topraklama, doğal çevremize uyum sağlamamıza yardımcı olduğu için, farkındalığı uygulamak için harika bir araçtır.

Sağlık yararları ile sonuçlanır. Binlerce yıldır yerli kültürler tarafından yapılan bir uygulama olarak, bazı uzmanlar topraklamanın ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak, stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek gibi bazı sağlık yararları sağlayabileceğini keşfettiler. Dünyadan gelen elektrik yükünün, sağlığı iyileştirmek için vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirdiğine inanılıyor. Elektronlar, bir anlamda, vücudun işleyişini iyileştirmek için antioksidan görevi görür. Elli sekiz sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, bunların yaklaşık yarısının topraklamadan sonra streste bir azalma hissettiğini buldu.

Bilim adamları, toprakta doğal olarak bulunan yaygın bir mikroskobik bakteri olan Mycobacterium vaccae’nin ruh sağlığını iyileştirebileceğini keşfettiler. Bakterilerin tipik arka bahçelerde veya toprağın organik maddeyle zenginleştirilmiş olduğu her yerde geliştiği bilinmektedir. Toprağa dokunarak Mycobacterium vaccae’yi alabileceğimize inanılır , bu nedenle toprakla bu sağlıklı bağlantıyı kurmak için toprak ve çimenlik bir alanda çıplak ayakla dolaşmak mükemmel bir aktivitedir.

Yapılan araştırmalara göre, doğada çıplak ayakla yürümek enerji seviyesini artırıyor. Ayrıca toprağın çıplak ayaklar ile buluşması, stresin azalmasına da katkı sağlıyor. Bütün bunlar insan vücudunda muntazam bir dengenin kurulmasını sağlıyor. Bu denge sayesinde de, mevcut uyku sorunları ortadan kalkıyor.

Yaşlanma etkilerini azaltır. Toprak veya çimende, yani doğada çıplak ayak ile yürümenin yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Çıplak ayakla yürüyüş yapan insanların yüzleri, kırcal damarlarda artan kan akışı nedeniyle genellikle biraz pembeye döner. Bir saat çıplak ayakla doğayla temas halinde olmak bile cilt dokusunun onarımını ve görünümünü iyileştirebilir.

Stresten kurtulmaya katkı sağlar. Vücudumuzdaki D vitamininin güneşten gelen enerji ve frekanslar ile üretilmesi gibi, bastığımız toprak ta vücudumuza enerji ve frekanslar gönderir. Doğada çıplak ayak ile yürümek ruh halinizi iyileştirebilir, kendinizi daha enerjik hissedebilir ve stresli durumlarla çok daha iyi baş edebilirsiniz.

Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar. Çocukların çimende ve toprakta çıplak ayakla oynamasına izin vermek, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye, alerjilerden kurtulmalarına ve stres seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çocukların zihinsel olarak güçlü olmasını sağlayabilir. Bir çocuğun çıplak ayakla dolaşmasına izin vermenin en büyük faydalarından biri de, ayakları ve alt bacakları güçlendirmesi ve vücudun daha çevik olmasını sağlamasıdır.