Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Hindistan Cevizi Yağının Yararları ve Kullanım Alanları

Yaşam & Sağlık
Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi, yılın on iki ayı sıcaklığın ortalama yirmi derece civarında seyrettiği tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Bu nedenle ülkemiz Hindistan cevizi ihtiyacını ithal ederek karşılamaktadır. İthal edilen bir ürün olması sebebiyle gerçek Hindistan cevizi kullanılarak üretilmiş ürünler oldukça pahalıdır.

Tüketicilerin Hindistan cevizi yağı ve diğer Hindistan cevizi içeren ürünlerin faydalarını görebilmeleri için hakiki ürün almaya önem vermeleri gerekmektedir. Bu makalemizde Hindistan cevizi yağının kullanım alanlarının neler olduğu hakkında detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Piyasada iki farklı formda Hindistan cevizi yağı satılmaktadır. Sıvı ve katı halde satılan bu yağın soğuk sıkım yöntem uygulanarak üretilmiş olan katı Hindistan cevizi yağını almaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Çünkü sıvı halde olan yağ aşırı ısıya maruz kalarak üretildiği için içeriğindeki faydalarını kaybetmektedir. Oysa katı halde ki yağ, ısıya maruz kalmadan soğuk sıkım yapılarak üretildiği için faydalarını muhafaza etmektedir. Zaten katı formda bulunan bu yağ oda sıcaklığında sıvı hale geliyor ve buzdolabında muhafaza edildiği için tekrar katılaşıyor.

HASTALIKLARA KARŞI KORUR

Hindistan cevizi yağı içeriğinde yer alan laurik asit, antienflamatuar özelliği ile antimikrobik görevi görür ve vücudu dışarıdan gelecek hastalıklara karşı adeta bir kalkan görevi görür. Bu hastalıklara örnek olarak çeşitli mantar hastalıkları, viral hastalıklar, diş eti iltihaplanmaları, grip, HIV, tifo sayılabilir. Bu enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan Hindistan cevizi yağı, bağırsaklardaki parazitleri önleyerek bağırsak hareketlerinin düzene girmesini sağlar. Böylece ülser, kolit, huzursuz bağırsak ve chron gibi bağırsak rahatsızlıklarının etkisini azaltmış olur. Kemik ve kasları kuvvetlendiren Hindistan cevizi yağı, kalp ve damar sağlığını da korur.

ALZHEIMER’A KARŞI FAYDALIDIR

Hindistan cevizi yağı ile yapılan bir araştırmada bu yağ ile zengin bir diyetin Alzheimer’a neden olan oksidatif stresi azalttığı tespit edilmiştir. Hindistan cevizi yağı bileşimi ile hastalığı henüz ilk aşamalarda olan kişilerde olumlu etkileri vardır.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Hindistan cevizi yağı, enerji vermesi, suda çözünmesi, metobolizmayı harekete geçirmesi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olabilir. Günlük enerji sarfiyatının yüzde beşi kadar artırabilen Hindistan cevizi yağı ile günde 120 kalori yakmanız mümkündür. Bunu da Hindistan cevizi yağı içindeki laurik asit ve miristik asit benzeri doymuş yağların karaciğer tarafından işlenmesi ve hızlı bir şekilde enerjiye çevirmesi ile sağlar. Burada önemli olan nokta makul düzeyde Hindistan cevizi yağı tüketmek. Yoksa beklenenin aksine kilo verilmediği gibi başka sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.

TİROİDİ İYİLEŞTİRİR

Araştırmalara göre hindistan cevizi yağının düzenli tüketimi tiroit rahatsızlıklarına yardımcı olabiliyor. Kemikler: Hindistan cevizi yağı kemik erimesine karşı savaşırken aynı zamanda artrit ve romatizma ağrılarını da azaltmaya yarar.

EPİLEPSİ NÖBETLERİNİ AZALTIR

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler, keton yoğunluğunu artırır. Epilepsi hastası olan çocuklarda ketojenik diyet ise nöbetleri yüzde 75 oranında azaltır. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı ile epilepsi hastalarının bu diyetine yardımcı olunur ve epilepsi nöbetleri azalmış olur.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Hindistan cevizi yağı, yüksek oranda doymuş yağ asitleri içerir. Bu doymuş yağ oranı ile Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterolü artırarak kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Bu sayede kolesterol sebebiyle gelişecek kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olunur.

YORGUNLUĞU ALIR

Enerji sağlayan Hindistan cevizi yağının düzenli kullanımı, günlük çalışma nedeniyle veya spor sonrası oluşan yorgunluğun giderilmesini sağlar. Bunun için günde 1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmeniz gerekir.

Hindistan cevizi yağının kullanım alanları nelerdir?

  • Bebeklerin hassas ciltleri için banyo sonrası bakım ve masaj yapmak için rahatlıkla kullanılmakta olup, içeriğinde ne olduğu belli olmayan pişik kremlerini kullanmak yerine pamuğun üzerine bir miktar bu yağdan sürüp pişik olan bölgeye sürülebilir.
  • Çok yüksek fiyatlı kırışık önleyici kremler yerine gece yatarken cildinize uygulayarak zamanla oluşan kırışıklıkların oluşmasını geciktirebilirsiniz.
  • Cildi yağlı olanlar ya da kuru olanlar günlük nemlendirici ihtiyaçlarını bu şekilde giderebilirler.
  • Hamilelikte oluşan ya da diğer çevresel faktörler neticesinde oluşan cilt lekeleri üzerinde Hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Şayet yaşlanmayla oluşan lekeler mevcut ise uzun süre kullanılması gerekmektedir.
  • Koltuk altı kokularını gidermek için en etkili ve en doğal yöntemdir.
  • Rutin saç bakımını yaparken avucunuza bir miktar sıvı hale gelmiş yağdan saç derisine masaj yaparak sürülür. Saçların her tarafına eşit dağılması için saçlar taranır ve yarım saat bekledikten sonra güzel bir şekilde yıkanır. Bu uygulamayı haftada bir defa uygulayınca saçlarınızda ki değişime şahit olursunuz.
  • Günde bir defa olmak şartıyla çayınızın içine bir tatlı kaşığı konulması halinde zihinsel algınız daha açık olacaktır. Ayrıca ağız içinde bıraktığı mis gibi kokusu nedeniyle kötü ağız kokusundan kurtulursunuz.
  • Çok etkili bir makyaj temizleme ürünü kadar başarılı bir makyaj temizleyicidir.
  • Kek ve kurabiyelere lezzet katması için bir miktar Hindistan cevizi kullanılabilir.