Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Kiraz Sapının Faydaları, Kiraz Sapının 8 Yararı

Yaşam & Sağlık
kiraz sapının faydaları

Kiraz saplarını atmak aslında iyi bir fikir olmayabilir, çünkü tıpkı meyvesi gibi sapı da sağlığınız için faydalıdır. Kiraz, dünyanın her yerinden insanların en çok sevdiği meyvelerden biridir. Rengi açık tondan koyu kırmızıya kadar değişen bu küçük meyve çok sayıda yararı olan bir lezzettir.

Kiraz mükemmel bir tatlı ve ekşi dengesine sahiptir ve genellikle çiğ olarak tüketilir ve tatlılarda kullanılır. Kiraz bol miktarda antioksidan içerir, anti-inflamatuar özelliklere ve diğer yararlara sahiptir. Ancak kiraz sapının sağlığa faydaları çok bilinmemektedir, hepimiz için oldukça faydalı olduğu için atılmaması gerekir. Tıpkı kiraz meyvesi gibi bir çok yararlı özellikleri vardır.

1. Detoksifikasyon

Detoksifikasyon kısaca vücudun toksinlerden temizlenmesidir. Kiraz sapı, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan etkenlerden biridir. Çoğunuz kiraz saplarını detoksifikasyon rutinine dahil edebileceğinizi ve vücudunuzdaki tüm toksinleri atabileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz . Kiraz sapında bol miktarda bulunan antioksidan vücudu çok iyi temizler.

2. Böbrek Taşlarına Yararları

Daha önce de belirtildiği gibi kiraz sapı, böbrekleri arındıran ve böbrek taşı oluşumunu önleyen iltihap önleyici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda böbreğin daha sağlıklı ve daha iyi işlev görmesini sağlayan bazı uçucu bileşikler ve potasyum tuzlarına sahiptir.

3. Gut ve Romatizma Hastalarına Faydaları

Kiraz sapları, Gut ve Romatizma tedavisinde çok faydalıdır. Bu hastalıklar eklemleri, bağları zayıflatır ve şiddetli ağrıya neden olur. Anti-enflamatuar özellik, flavonoidlerle birlikte gut ve romatizmayı tedavi eder, eklemleri, tendonları, bağları ve kasları güçlendirir.

4. Kolesterole Faydaları

Kolesterol dengeleyici ve düşürücü etkisi vardır. Yüksek kolesterolünüz varsa kiraz sapı harika bir çözümdür. Her gün 1 veya 2 bardak kiraz sapı çayı içmek kolesterol seviyesini çok iyi düşürür.

5- Ağrılara Yararları

Çoğumuz her hangi bir ağrımız olduğunda hemen ağrı kesici veya bir aspirin almayı tercih ederiz. Ancak, hemen bu tür ilaçlara başvurmak yerine, her zaman kiraz tüketebilirsiniz, çünkü bu ağrıyı dindirmede faydalıdır. Kiraz sapı ayrıca sinirleri güçlendirir ve sakinleştirici bir etki sağlar.

6. Ödemin Önlenmesine Faydaları

Ödemi kiraz saplarını kullanarak kolayca tedavi edebilirsiniz. Vücudun herhangi bir yerindeki ödem bu sihirli meyve ile tedavi edilebilir. Ayrıca adet dönemindeki şişkinlik de kiraz sapı ile iyileştirilebilir.

7. Kilo Vermeye Yararları

Kiraz sapında bulunan antioksidanlar, antienflamatuar özellikler ve flavonoidler de kilo vermeye yardımcı olur. Sadece toksinleri değil aynı zamanda vücuttaki yağı da yok eder. Kabızlık çeken kişiler için bağırsak hareketini daha yumuşak ve kolay hale getirir.

8. İdrar Yolu Enfeksiyonuna Faydaları

İdrar yolu enfeksiyonu bugünlerde çok ağrılı ve yaygın bir sorundur. Sık idrara çıkma, idrara çıkarken ağrı ve şiddetli vakalarda kanama bu enfeksiyonun en yaygın semptomlarıdır. Bununla birlikte, kiraz saplarında bulunan anti-septik özellikler enfeksiyonu tedavi eder ve yatıştırır.

Kiraz Sapı Nasıl Tüketilir?

Bir dahaki sefere kiraz tüketiminden sonra saplarını atmayın. Güneşte kurutun ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Güneş almayan bir ortamda da yaydığınız bir bez veya  kağıt havlu üstüne yayarak açıkta kurutabilirsiniz. Her iki durumda çok kısa sürede kuruyacaktır. Daha sonra ezerek veya öğüterek toz haline getirebilir ya da olduğu gibi saklayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak suyu kaynatın ve 1 çay kaşığı kiraz sapı tozu veya 7-8 adet kiraz sapı ekleyin. Bir tutam tarçın ekleyin ve 5-6 dakika kaynatın. Sıcakken süzün ve tüketin. Ayrıca toz haline getirmişseniz salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.