Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Kivi ile Cilt Aydınlatma ve Cilt Tonu Eşitleme

Yaşam & Sağlık
kivi maskesi

Beslenme nitelikleri açısından kivi, proteini parçalayan ve sindirime yardımcı olan aktinidin adı verilen doğal bir proteolitik enzime sahiptir. Bu nedenle, yemenin metabolizmayı uyardığı bilinmektedir. Ayrıca, insan kolon mikrobiyal topluluğunun değiştirilmesine yardımcı olur ve bağırsak sağlığına yardımcı olur. Ancak kivinin cilt bakımı için de süper bir malzeme olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle cilt aydınlatma ve ışıltı söz konusu olduğunda bu süslü yeşil meyvenin neredeyse rakibi yok.

Kivinin Cilde Yararları

Cilt üzerinde kivi kullandığımızda, olağanüstü yüksek C vitamini içerdiğinden anında bir parlaklık verir. Bu nedenle, koyu lekelerin, pigmentasyonun ve eşit olmayan cilt tonunun solmasına yardımcı olur . Kivi, C vitamini dışında E vitamini, folat, potasyum, lif, şekerler, enzimler ve cilde faydalı antioksidanlar ile yüklüdür.

Cilt aydınlatması ve ışıltısı için kiviyi şu şekilde kullanabilirsiniz:

1. Cilde basit peeling için Kivi kullanımı:
Kivinin kabuklarını temiz cilde nazikçe masaj yaparak peeling yapmak için kullanabilirsiniz. Kivi kabuğu, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ölü derinin birikmesini önleyecek ve parlamaya yardımcı olacaktır.

2. Cildinizi yenilemek için Kivi kullanımı:
Kivi suyunu buz küpleri haline getirin. Küpleri herhangi bir büyük olaydan önce veya uzun bir iş gününden hemen sonra yüzünüze sürmek için kullanabilirsiniz. Cildiniz anında enerji dolu hissedecek. İçerisindeki antioksidanlar ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

3. Anında cilt parlatma için Kivi kullanımı:
Kivi posası en yüksek askorbik asit ve tokoferol içeriğine sahiptir. Kivi posasını Fuller toprağı (yağlı cildiniz varsa) veya Argan yağı (kuru cildiniz varsa) ile karıştırarak cilt aydınlatıcı yüz maskesi olarak kullanılabilir. Bu maskeyi ince bir tabaka halinde uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha genç ve parlak bir cilt görünümü elde etmek için soğuk su kullanarak yıkayın .

4. Cilt tonunu eşitlemek için Kivi kullanımı:
Kivi vücudun koyu bölgelerindeki cildi beyazlatmak için de kullanılabilir. Bunun için kivi posasını alıp bir E vitamini kapsülü ekleyip kremsi bir doku oluşana kadar iyice karıştırmanız gerekiyor. Cildi aydınlatmak ve eşitlemek için bu karışımı koyu renkli dizlerinizde ve dirseklerinizde kullanabilirsiniz.

5. Gözlerdeki şişkinlik için Kivi Kullanımı:
Soğutulmuş kivi dilimlerini alın, yorgun ve şiş gözlerden kurtulmak için gözlerinizin altına koyun. 10 – 15 dakika bekletikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Bu kivi ile cilt bakımı tüyolarının yanı sıra, en iyi faydayı görmek için bu meyveyi dengeli beslenmenizin bir parçası olarak ekleyin. Normal bir meyve olarak tüketilirse, kivi içten dışa çok daha hızlı bir şekilde parlamanıza yardımcı olabilir.