Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Limon Maskesinin Cilde Yararları

Yaşam & Sağlık
limon maskesi

Zengin bir C vitamini ve sitrik asit kaynağı olan limon, özellikle içme suyunuza birkaç taze kesilmiş dilim eklediğinizde detoks etkisi ile bilinir. Limon tüketiminin sağlık yararları nedeniyle, yaşlılık lekeleri ve akne gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir tedavi olarak limon kullanmanın popülaritesi artmaktadır. Ancak yüzünüze limon maskesi kullanmak yarardan çok zarar verebilir. Burada limon suyunun cilt için risklerini ve faydalarını karşılaştıracağız.

Limon maskesi kullanmanın faydaları

Cildinizde limon kullanmanın iddia edilen faydaları, bu narenciye meyvesinin doğal asitliği ve C vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Limon maskesi genellikle şu durumlarda kullanılır:

Akne tedavisi

Limon suyu, asit seviyesinden dolayı büzücü özelliklere sahiptir. Düşük pH’lı içerikler, akne kırılmalarına katkıda bulunan iltihabı ve yağı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, bir tür alfa hidroksi asit (AHA) olan sitrik asit, siyah noktalar gibi iltihaplı olmayan akne biçimlerine neden olan ölü deri hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olabilir.

Antimikrobiyal etkiler

Limon ayrıca, iltihaplı akneye neden olan Propionibacterium acnes bakterisini evcilleştirmeye yardımcı olan bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Aynı zamanda limonun mantar önleyici etkileri de vardır, bu da Candida döküntülerini ve bazen seboreik dermatitte ortaya çıkan kafa derisi mantarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Cilt lekeleri ve saç dökülmesi

Limon gibi narenciye bileşenleri, yaşlılık lekelerini veya sivilce izlerini ve ayrıca herhangi bir yüz kılını hafifletmek için kullanılabilir.

Sedef hastalığı ve kepek tedavisi

Limon suyu ölü cilt hücrelerinden kurtulabildiğinden, teori sedef hastalığı ve kepek ile ilgili cilt lekelerini de hafifletebileceği yönündedir. AHA’ların cilt üzerinde peeling etkisi olduğundan, peeling etkileri limonun doğal sitrik asit seviyelerine bağlanır.

Artan kolajen

Limonlu yüz maskesi kullanmanın bazı savunucuları, turunçgillerin ciltteki kolajeni artırmanın doğal bir yolu olduğunu söylüyor. Kollajen, yaşla birlikte doğal olarak parçalanan ve daha sonra ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilen bir proteindir. Bir antioksidan olarak C vitamini, kollajene zarar verebilecek serbest radikalleri önlemeye yardımcı olarak daha pürüzsüz bir cilt sağlar.