Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Limonun Cilde Zararları Nedir?

Yaşam & Sağlık
limon

Limon sadece vücut için faydalı olmakla kalmayıp aynı zamanda güzellik rejiminde de çok olumlu bir rolü olan antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer temel besinlerle yüklüdür.

Öte yandan, özellikle hassas bir cilde sahipseniz ve sık sık cilt kuruluğu çekiyorsanız, yüzünüzde limon kullanmanın hafif olumsuz etkileri olabilir.

Limon cilde zararlı mı?

Her cilt tipi farklı olduğu için yüzünüzde limon kullanmak bazen zarar verebilir.

Yüzünüzde Limon Kullanmanın Zararları

1. Cilt Tahrişi: Cilt tahrişi, meyve asitleri kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon son derece asidiktir ve cildinize zarar verebilir ve rahatsız edebilir. Cilt kuruysa veya aşırı derecede hassassa, cildinizi yakabilir. Sonunda kötü ağrıya neden olan kızarıklıklar yaşayacaksınız.

2. Güneş yanığı: Narenciye içeren herhangi bir meyvenin cilt hassasiyetini arttırdığı ve bunun sonucunda güneş yanığına neden olabileceği bilinmektedir. Direkt güneş ışığına çıkmadan limon sıkmamayı ve planlanmış herhangi bir etkinlikten önce düzenli olarak limon kullanmamayı unutmayın.

3. Artan Cilt Hassasiyeti: Belirtildiği gibi limonlar cilt hassasiyetinizi artırabilir, sonuç olarak cildiniz yüksek güneşe maruz kalma ve kozmetik ürünlere karşı reaksiyonlar geliştirmeye başlar. Pul pul cilt, kırmızı döküntüler ve hatta kaşıntıya neden olabilir.

Limon Maskesinin Zararları ve Yan Etkileri

Limonun cilde yararları yanısıra bazı yan etkileri de vardır, bu da bunu evde cilt bakımı için riskli bir kendin yap seçeneği haline getirir. Hassas bir cildiniz varsa veya limon uyguladıktan sonra yüzünüzü güneşe maruz bırakırsanız riskler daha büyük olabilir.

Limon maskesinin yan etkileri, zararları ve alınacak önlemler:

Cilt tahrişi

Cilt tahrişi, meyve asitleri kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon aşırı derecede asidiktir ve cildinizi tahriş edebilir.

Şunları yaşayabilirsiniz:

Aşırı kuruluk
Yüzde kızarıklıklar
Cilt soyulması

Hassas bir cildiniz varsa bu etkiler daha kötü olabilir. Kural olarak, hassas cilde sahip kişiler limon maskesi uygulamalarından uzak durmalıdır.

Güneş Yanığı

Topikal olarak uygulanan turunçgiller de güneş yanığı riskinizi artırabilir. Doğrudan güneş ışığına çıkmadan önce asla limon maskesi uygulamayın ve planlanmış herhangi bir açık hava etkinliğinden önceki birkaç gün boyunca kullanmayın.

Kimyasal Lökoderma

Vitiligo olarak da bilinen lökoderma, doğal ten renginizi oluşturmaktan sorumlu madde olan melanin kaybı nedeniyle cildinizin renginin açılmasıyla ortaya çıkar. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için limon kullanırken, bunun yerine büyük, yaygın beyaz lökoderma lekeleri gelişebilir.

Bu yazımızda limonun cilde zararları konusunda bilgi paylaştık. Bu yazı da dikkatinizi çekebilir: Limon Yüze Sürülür mü?