Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları Nedir?

Yaşam & Sağlık
yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cildinize iyi gelir mi? Kocaman bir evet. Yulaf ezmesi, amino asitler , antioksidanlar ve yağ asitleri dahil olmak üzere cilt dostu besinler açısından zengindir. Bu özellikler, yulaf ezmesini hem sağlıklı bir gıda hem de topikal cilt bakımı formülasyonlarında oldukça faydalı bir bileşen haline getirir.

Yulaf Ezmesi Etkili Bir Cilt Nemlendiricisidir

Yulaf ezmesinin cilt için en bilinen faydalarından biri, kuru cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olmasıdır. Çalışmalar, yulaf ezmesi içeren cilt bakım ürünlerinin cildi nemlendirmeye, cilt kuruluğunu ve ilişkili semptomları (kaşıntı, pullanma ve gerginlik gibi) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ciltteki aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi Cildin Doğal Nem Bariyerini Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Cildinizi iyi nemlendirmek, cildinizin doğal nem bariyerini korumaya yardımcı olurken, pH’ını dengeli tutmak da önemlidir. Sağlıklı cildin pH’ı yaklaşık 5.0’dır, yani hafif asidiktir. Çoğu cilt bakım ürünü, cildin doğal asitliğini tamamlamak için özel olarak formüle edilmiştir, ancak belirli stres faktörlerine maruz kalmak cildinizin dengesinin bozulmasına neden olabilir. Tedavi edilmezse, cildinizin pH’ındaki bu değişiklik sizi ciddi kuruluk ve tahriş gibi rahatsız edici cilt sorunlarına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Yulaf ezmesinin devreye girdiği yer burasıdır. Bu bir pH tamponudur, yani cildinizin ideal pH’ını korumasına yardımcı olur. Bu, yulaf ezmesini stresli veya tahriş olmuş cilde sahip olanlar veya hassasiyete eğilimli olanlar için özellikle yararlı bir cilt bakım maddesi yapar.