Sizi İlgilendiren Paylaşımlar

WhatsApp Yakındaki Kişilere Dosya Transferi Özelliği

Teknoloji
whatsapp dosya transferi

WhatsApp, kullanıcıların internet bağlantısına ihtiyaç duymadan dosya aktarmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan ‘Yakındaki Kişiler’ adı verilen yeni bir özelliği test ediyor.

Uygulamanın Android sistemine yönelik son beta sürümünde gözlemlenenlere göre, yeni özellik, Android’in ünlü Nearby Share özelliği ve Apple cihazlarındaki AirDrop özelliği ile benzer şekilde çalışıyor.

WhatsApp’taki Yakındaki Kişiler özelliği, cihazlar arasında dosya aktarmak için Bluetooth teknolojisini kullanıyor, dolayısıyla aktarım işlemi İnternet bağlantısı gerektirmiyor ve yayınlanan ekran görüntülerinde de görüldüğü gibi uygulama ayarlarında yakındaki kişileri gösteren özel bir bölüm bulunacak ve bu bölüm aracılığıyla dosya gönderip almak mümkündür.

Bu özelliğin kullanılması, WhatsApp uygulamasına düzgün çalışması için gerekli tüm izinlerin verilmesini gerektirir. Bu izinler, yakındaki cihazları bulup bağlanmak için depolanan dosyalara erişimi, Bluetooth’u ve coğrafi konumu içerir.

Bu özelliği kullanmak için kullanıcılar Ayarlar’a gidip ‘Yakındaki Kişiler’i seçebilir; bu özellik otomatik olarak yakındaki cihazları arayacaktır. İletim işleminin tamamlanabilmesi için özelliğin bağlı iki cihazda açık olması gerekir.

İletim süreci uçtan uca şifreleme teknolojisiyle korunacak ve gizliliğin korunması amacıyla işlem sırasında telefon numarası gizli kalacak.